Feldenkrais-módszer
A Feldenkrais-módszer egy szenzomotoros tanulási módszer. Szomatikus, vagyis testi tanulásnak is szokták nevezni: egy módszer, melyen keresztül megtanulhatod „jobban megszervezni” saját magadat. A tanulás, amelyről itt szó van egy alacsony szintű tanulás, ami az idegrendszer mélyebb rétegeiben megy végbe, de természetesen az eredmény tudatosan is érzékelhető. A gyakorlás során megváltozik az izomtónus, a testtartás, a mozgás könnyedebb, jobb minőségű lesz. A leggyakoribb dolog, amiről a gyakorlók beszámolnak, az a hát- és egyéb mozgásszervi fájdalmak csökkenése, vagy eltűnése. Ahogy megváltozik a tartásod változást érzékelhetsz a világhoz való hozzáállásodban, az érzelmeidben, gondolataidban is. A hatékonyabb mozgás következtében több energiád lesz, több mindenre leszel képes, és ez változást hoz a teljes életminőségedben is. Jobban élvezheted az életet és teljesebb életet élhetsz. Mivel ez egy tanulási módszer, a megszerzett eredmények tartósak.
A módszer a nevét Moshé Feldenkrais (1904-1984) izraeli fizikusról kapta, aki élete során sokat foglalkozott harcművészetekkel és sporttal, és felfedezte, hogy az agynak ez a plasztikus (tanuló) képessége mozgáson keresztül aktiválható. Módszerével segített idegrendszeri sérülteken, segített embereknek visszanyerni baleset után elvesztett mozgás-képességeiket, de sokan fordultak hozzá hátfájással vagy egyéb problémákkal is. Sok egészséges ember is járt hozzá egyszerűen azért, mert érezték, hogy ez jót tesz nekik. Feldenkrais számára az egészség egy spektrum volt, amin mindig lehet pozitív irányba mozogni, függetlenül attól, hogy éppen hol vagy rajta. Munkamódszerét a ’70-es években Izraelből Amerikába vitte, ahol megkapta a mai formáját, és itt nevezték el „Feldenkrais-módszernek”, ahogy ma világszerte ismert.
Fejlődést biztosít a következő területeken...
Hatékony munkavégzés
Szellemi és fizikai teljesítőképesség
Egyensúly, stabilitás és mozgáskoordináció
Sérülések csökkentése
Sérülések csökkentése
Testtartás
Számtalan területen nyújt segítséget:
- Mozgásszervi betegségek megelőzése és rehabilitációja
- Hát-, nyak és derékfájás
- Foglalkozási ártalmak, ülőmunka stb.
- Funkcionális problémák (valami nem működik)
- Gerincferdülés, ízületi problémák
- Stressz csökkentés, pszichoszomatikus betegségek
- Sport sérülések megelőzése, mozgás hatékonyság javítása
- Kreativitás növelése
- Önismeret fejlesztése, tudatosság
Hogyan zajlik a foglalkozás?
A Feldenkrais-módszernek kétféle módozata van, egyéni és csoportos. Az egyéni órákon a „tanuló” általában fekszik, az „oktató” pedig mozgatja őt. Külsőre az egész nagyon hasonlít más manuális terápiákhoz, de a tartalom más. A cél egy szavak nélküli kommunikáció kialakítása, amelyen keresztül az említett szenzoros tanulás végbemehet. Ez mindkét fél részéről egy aktív, érzékeléssel egybekötött folyamat.
A csoportos órákon a résztvevők általában lefekszenek a földre és a csoportvezető szóbeli irányítása alapján saját maguk mozognak és érzékelnek. Ez megkívánja a résztvevőktől, hogy saját magukra figyeljenek és megpróbálják értelmezni azt, amit hallanak. Mindenki a saját tempójában halad, onnan indulva, ahol éppen tart. Foglalkozásvezetőként az én feladatom az, hogy mindenkinek lehetővé tegyem, hogy tehessen egy lépést a cél irányába. A cél általában a nagyobb mozgékonyság kialakítása, vagy egy ismeretlen terület feltérképezése. Már az óra közben elkezdenek változni a dolgok, és általában új dolgokat fedezhetsz fel magadban. A tanulási folyamat néha meglepően gyorsan halad, máskor lassabban, de minden órán hozzátehetsz valamit. Aktív részvételt kíván tőled, cserébe viszont az eredmények is a tieid lesznek, és szépen lassan beépülnek a hétköznapjaidba.
Milyen gyakran érdemes járni?
Kivel találkozol a Feldenkrais foglalkozásokon?
István Sándor vagyok, és én magam a 4 éves Feldenkrais-oktatói képzést Németországban végeztem el 2013 és 2017 között, a Chiemsee-n (Chiemsee 7 International Feldenkrais Training, vezető oktató: Jerry Karzen). Mivel abban az időben Németországban dolgoztam, ezért ott kezdtem el órákat adni. 2020-ban költöztem vissza családommal Magyarországra.
Hogy miért kezdtem bele annak idején? Ez amolyan hirtelen felismerés volt. Éreztem, hogy ez egy nagy horderejű dolog, amivel érdemes foglalkozni. Azóta rengeteg pozitív változást tapasztaltam magamon, és sok pozitív változásról számoltak be azok is, akikkel együtt dolgoztam, de ami miatt még mindig foglalkozom a módszerrel, az, az, hogy mindig tartogat valami újat.
Akárhol is tartasz az úton, mindig tehetsz egy lépést a pozitív irányba.
Gyakori kérdések
-
Hány foglalkozás szükséges?
Körülbelül 20 alkalom.
-
Mit kell vinnem magammal?
A foglalkozáshoz kényelmes ruha ajánlott, mobilt és okosórát a kezelés idejére le kell venni.
-
Mikor várható változás?
Màr az első alkalom utàn lehet érezni változást. A mozgás könnyebb és szabadabb lesz. A tizedik óra utàn lehet komolyabb változásokat észrevenni.
-
Vannak-e ellenjavallatok?
A foglalkozásoknak nincs ellenjavallata.
Árak
A bérletek mindkét mozgásformára felhasználhatóak (gerincjóga, Feldenkrais-módszer csoportos órák). Bérlet felhasználási szabályzatunkat itt találod.
Bejelentkezés az órára páciensportálunkon
- Könnyű időpontfoglalás kezeléseinkre bárhol, bármikor
- Nyomon követheted múltbeli és közelgő kezeléseid időpontját, bérletfelhasználásodat
- Ellenőrizheted pontjaidat, melyekett az MHP VIP club program keretein belül gyűjthetsz
- Elsőként értesülhetsz ajánlatainkról
- A portálon keresztül akár fizethetsz is