Az élet folyamatos ingerei, kihívásai folyamatos feszültséget jelentenek valamennyiünk számára. Ez lehet fizikai, szellemi vagy lelki feszültség. Bármelyik is van jelen, tartós megléte kibillenti a test és lélek egyensúlyát. Elveszítjük lábunk alól a talajt, agresszívvá vagy depresszióssá válhatunk, elveszítjük a kreativitásunkat, vállalkozó kedvünket. Ezek a folyamatok felemésztik a test energiáit, gyengítik a szerveket, az immunrendszert és megbetegítenek. Ekkor már mindegy, hogy a betegség okozta a lelki gondot, vagy fordítva. A testet és a lelket is gyógyítani kell.
Mi a mentálhigiéné?
A mentálhigiéné a lelki egészség megőrzését és helyreállítását célzó tudományág és gyakorlat. Az ilyen jellegű foglalkozások során a szakember segít az egyéneknek a stressz és a lelki terhek kezelésében, az életminőség javításában, valamint a testi-lelki egyensúly helyreállításában.
Kiknek ajánlott a mentálhigiéné kezelés?
A mentálhigiénés foglalkozás/ülés különösen ajánlott azoknak, akik:
- Betegségben szenvednek, és lelki szinten is újra egyensúlyba szeretnének kerülni.
- Közeli hozzátartozójuk vagy barátjuk súlyos beteg, és segítségre van szükségük a betegség kezelésében.
- Nagy felelősséggel járó munkát végeznek, és szeretnék könnyebben kezelni a munkahelyi stresszt.
- Elengedési problémákkal küzdenek, például közeli hozzátartozó elvesztése vagy válás esetén.
- Rendszeresen stresszesek vagy feszült élethelyzetben élnek, mint például fogantatási nehézségek, párkapcsolati gondok, munkahelyi feszültség vagy családi konfliktusok.
A mentálhigiéné foglalkozások menete
A mentálhigiénés foglalkozások/ülések általában 60-90-120 percig tartanak. Az esetek többségében legalább 4-6 alkalomra van szükség a konkrét probléma megoldásához, illetve a szükséges és később önállóan alkalmazható technikák elsajátításához.
- KEZDETI BESZÉLGETÉS: A szakember megismeri a páciens problémáit, élethelyzetét és céljait.
- RELAXÁCIÓS TECHNIKÁK ALKALMAZÁSA: Különböző relaxációs és meditációs technikák segítségével segítik a páciens ellazulását és a stresszoldást.
- VIZUALIZÁCIÓS GYAKORLATOK: Személyre szabott vizualizációs gyakorlatokkal dolgoznak a belső feszültségek és traumák feldolgozásán.
- STRESSZKEZELÉSI TECHNIKÁK ELSAJÁTÍTÁSA: Különböző technikák segítségével a páciens megtanulja, hogyan kezelje hatékonyan a mindennapi stresszt.
- ÉRTÉKELÉS ÉS TANÁCSADÁS: A foglalkozás/ülés végén a szakember, amennyiben szükséges, további lépéseket, illetve az elsajátított technikák gyakorlását javasolhatja.
A relaxáció hatásmechanizmusa
Fiziológiai szempontból a relaxáció hatására módosulnak a testben az adrenalin, a noradrenalin, a kortizol és más hormonszintek, valamint bizonyos agyi folyamatok is megváltoznak, ettől a test működési egyensúlya helyreáll.
Lelki szempontból legalább ekkora segítséget nyújt. Bárki fel- illetve megszabadulhat a nyomasztó emlékek súlyától, a tehetetlenség érzésétől. Kreatív megoldásokat találhat adott problémákra, visszaszerezheti az önbizalmát, megtalálhatja önmagát.
STRESSZKEZELÉSI TECHNIKÁK
A foglalkozásokon különös hangsúlyt fektetünk a stresszkezelésre. Az egyének különböző technikákat sajátíthatnak el a mindennapi stressz hatékony kezelésére. Ezek a technikák közé tartozhatnak:
- LÉGZŐGYAKORLATOK: A mélylégzés és egyéb légzési technikák segítenek a gyors megnyugvásban és a feszültség oldásában.
- PROGRESSZÍV IZOMRELAXÁCIÓ: Az izmok fokozatos ellazítása segít a testi és lelki feszültség oldásában.
- MINDFULLNESS GYAKORLATOK: A jelen pillanatra való fókuszálás és a tudatos jelenlét gyakorlása segít a stressz csökkentésében.
- VIZUALIZÁCIÓS TECHNIKÁK: Képzeletbeli nyugodt helyek felidézése és pozitív képek megjelenítése a lelki egyensúly helyreállításában.
ELLENJAVALLATOK
Igazolt mentális betegségek, mint például borderline személyiségzavar vagy skizofrénia esetén ellenjavallt a kezelés.
Aki a kezelést végzi:
Bárkányi Andrea
mentálhigiénés szakember
ÁRAK
Mentálhigiéné foglalkozás 60 perc | 1 alkalom | 60 perc | 22 000 Ft |
Mentálhigiéné foglalkozás 90-120 perc | 1 alkalom | 90- 120 perc | 35 000 Ft |
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Mi történik egy ülésen?
A tudat mélyebb szintjein felidézzük azokat az élethelyzeteket, amelyeknek a feldolgozása nehzésget okoz, majd egy instruált feladatsoron megyünk végig, számos esetben különböző, személyre szabott vizulaizációs vagy mélymeditációs technikák, illetve ezek kombinációjának alkalmazásával. A kezelések hatására a belső feszültség kivezethető, akár véglegesen megszüntethető.
El fogom veszíteni az eszméletemet, tudatomat az ülésen?
A kezelés nem jár sem eszméletvesztéssel, sem tudatvesztéssel. Az ülés során végig tudatunknál vagyunk, a szakember a relaxált, fókuszált állopot elérésében segít bennünket, amely legfeljebb egy sokkal nyugodtabb, koncentráltabb, meditatív jellegű állapotot hozhat létre.
Hány alkalom szükséges, hogy elérjem a célom?
A kezelések száma nagyban függ attól, hogy mennyire érzi magát valaki feszültnek, mennyire tud ellazulni, koncentrálni, valamint attól is, mennyire erős a pszichés terheltség, lelki háttér. Sok esetben egyetlen kezelés megoldhatja a problémát, de régóta elhúzódó tünetek, hosszú évek óta fennálló stresszes környezet esetén akár 3-7 kezelésre is szükség lehet. Két kezelés között javasolt 2-3 hét szünetet tartani.