Az inzulin rezisztenciáról
Okai, tünetei, diagnózisa és kezelése
Az inzulinrezisztencia egy olyan szénhidrát-anyagcserezavar, amely hátterében a sejtek inzulin érzékenységének romlása áll, mert a sejtek az inzulinra valamilyen okból kifolyólag rezisztensek lettek. Emiatt egyre több inzulinra lesz szükség ahhoz, hogy a sejtek fel tudják venni a vérben keringő cukrot. Ezt a túlzott inzulin termelést nevezzük hiperinzulinémiának. A kezeletlen inzulinrezisztencia számos más egészségügyi problémához is kapcsolódhat. Szerencsére ez még nem egy betegség, hanem sok esetben egy visszafordítható állapot, ezért lenne fontos foglalkozni vele!
Ha valakit ezzel az állapottal diagnosztizálnak, az voltképpen egy hatalmas felkiáltó jel, hogy életmódváltásra lenne szükség, hogy ne alakuljon ki belőle cukorbetegség vagy egyéb nem kívánt szövődmény, ami már az életminőséget jelentősen ronthatná.
Mi az inzulin?
Az inzulin egy nagyon fontos hormon, amely számos folyamatot szabályoz a szervezetben. A hasnyálmirigy béta sejtjei választják ki. Főként a vércukorszint szabályozásában vesz részt, de hatással van a zsír- és fehérjeanyagcserére is. Ha szénhidrátot tartalmazó ételt fogyasztunk, megnő a véráramban keringő cukor mennyisége. A hasnyálmirigy sejtjei érzékelik a vércukorszint növekedést és inzulint bocsátanak ki a vérbe. A keringésbe kerülve az inzulin azt az információt adja a sejteknek, hogy vegyék fel a cukrot a vérből, így csökkentve, szabályozva a vércukorszintet.
Az inzulin rezisztencia a 2-es tipúsú diabétesz előszobája?
Előfordulhat, hogy a sejtek bizonyos okok miatt nem reagálnak megfelelően az inzulinra. Az inzulinrezisztencia előfordulása gyakoribb, mint gondolnánk, a felnőttek körében világszerte 15,5–46,5% is lehet. Idővel a sejtek egyre ellenállóbbá válhatnak az inzulinnal szemben, ami az inzulin-, később a vércukorszint emelkedését is eredményezheti. Végül a hasnyálmirigy kimerülhet, károsodhat, az inzulintermelés végül lecsökken, emiatt a vércukorszint jelentősen megemelkedhet. Ha vércukorszint meghalad egy bizonyos küszöböt, 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizálhatnak.
Mi az oka?
Számos tényező szerepet játszhat a sejtek inzulinérzékenységének romlásában. A helytelen életmód egy nagyon markáns tényező, amikor nem vesszük figyelembe a szervezet valódi igényeit. Nem táplálkozunk megfelelőn, nem mozgunk és nem alszunk eleget.
Az inzulinrezisztencia lehetséges okai a következők:
- megemelkedett a szabad zsírsavak szintje a vérében (rontja a sejtek inzulinra adott válaszát)
- túlevések, a többlet kalóriabevitel miatt kialakult súlygyarapodás, az elhízás szorosan összefügghet az inzulinrezisztencia kialakulásával
- túlzott fruktózfogyasztás. Ez alatt nem a gyümölcsökből származó fruktóz értendő, hanem a hozzáadott cukrot tartalmazó édes pékáruk, kekszek, csokik, üdítőitalok és energia italok túlzott fogyasztása.
- a szervezetben a hosszú időn át fennálló fokozott oxidatív stressz és gyulladás
- a fizikai inaktivitás csökkenti az inzulinérzékenységet, míg a rendszeres mozgás, az aktív életmód és a sport hozzájárul a sejtek megfelelő inzulinérzékenységéhez
- genetikai és társadalmi tényezők. A fekete, spanyol és ázsiai egyéneknél a kutatások nagyobb az inzulinrezisztencia előfordulása
- a fizikai inaktivitás csökkenti az inzulinérzékenységet, míg a rendszeres mozgás, az aktív életmód és a sport hozzájárul a sejtek megfelelő inzulinérzékenységéhez
Tünetek és a diagnózis
Az egészségügyi szakemberek számos módszert alkalmazhatnak annak megállapítására, hogy valóban fennáll-e az inzulinrezisztenciája. Egyes tünetek jelenléte, a részletes anamnézis felvétel és bizonyos laborparaméterek együtt alkotja a diagnózist.
Jellemző tünetek
bármilyen testalkatú egyén lehet inzulin rezisztens, de az inzulinrezisztencia kockázata nagymértékben megnő túlsúly vagy elhízás esetén, főleg az alma típusú, hasra lokalizálódott zsírpárnáknál
alvás közben jelentős izzadás
acanthosis nigricans (sötét foltok a bőrön)
étkezés után 1-2 órával étel utáni sóvárgás (leginkább cukoréhség)
cukros ételek vagy nagy mennyiségű ételek elfogyasztása utáni idegesség, koncentrációs zavar, fáradékonyság
korábbihoz képest változatlan életmód mellett is további testsúlygyarapodás
mozgás közben vércukorszint leesés, szédülés
gyakori éjszakai felébredés, rossz alvás
többszöri éjszakai vizelés
késői reggeli vagy étkezés kimaradás esetén ingerlékenyég, izzadás, remegés, feszült hangulat
Jellemző laboreltérések:
- a magas éhomi inzulinszint
- HOMA index (bár ez önmagában kevés a diagnózis felállításához vagy elvetéséhez)
- 3 vagy 5 pontos OGTT (orális glükóz tolerancia teszt, vércukor és inzulin érétkekkel)
- alacsony HDL és a magas vér trigliceridszint
Társbetegségek
Az inzulin rezisztenciával számos egyéb kórkép összefüggésbe hozható.
- metabolikus szindróma
- 2-es típusú cukorbetegség.
- szívbetegség
- a nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD)
- a policisztás petefészek-szindróma (PCOS)
- Alzheimer-kór
- súlyos depressziós panaszok
Kezelése
Egyes táplálkozási és életmódbeli szokások segíthetnek megelőzni vagy kezelni az inzulinrezisztenciát.
- a fizikai aktivitás növelése: izomtömeg gyarapodása és a hasi zsírtömeg csökkenése a legegyszerűbb módja az inzulinérzékenység javításának. Hatása szinte azonnal érezhető. Emellett segít a mentális egészség megőrzésében és a stresszkezelésben is.
- dohányzás, alkohol fogyasztás abbahagyása
- tápláló étrend: kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás
- a hozzáadott cukorbevitel csökkentése
- a lassan felszívódó szénhidrátok választása, de ezt is csökkent mértékben (a napi szénhidrátbevitel egyénileg meghatározható, nem mindenkinek 160 g és a túl alacsony szénhidrátbevitel pajzsmirigy problémákra hajlamosíthat)
- a vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdagabb friss és feldolgozatlan élelmiszerek választása
- egyes esetekben más „alternatívabb” étrend kipróbálása is szóba jöhet (időszakos böjt vagy ketogén diéta, de ezt mindenképpen csak egészségügyi szakember jóváhagyásával és felügyeletével érdemes kipróbálni, illetve egyes alapbetegségek esetén kimondottan tilos!)
- egyes étrend kiegészítők segíthetnek az inzulin érzékenység helyreállításában (különösen, ha a korábbi túl szigorú fogyókúrák miatt vitamin- és ásványianyag hiány alakult ki.)
- megfelelő alvási szokások kialakítása
- stressz kezelés különböző módjai (pl.: légzés technikák, meditáció, relaxáció, masszázs)
- egyéb természetgyógyászati kezelések is kiegészíthetik az életmódváltást (pl.: reflexológia, akupunktúra)
A kezelési terv kialakítása és a sikeres életmódváltás érdekében ajánlott egészségügyi szakember bevonása.
Az inzulin rezisztencia sokakat érintő kedvezőtlen egészségügyi állapot. Idősek, felnőttek, fiatalok és gyerekek körében is egyre több a diagnosztizált eset. Mindenkinek van legalább egy olyan ismerőse, akit ez érint. Akár a magunk egészségéről legyen szó, akár egy családtagunkat vagy barátunkat érinti, jó, ha tisztában vagyunk az alapokkal, hogy hogyan előzzük meg az inzulin rezisztencia talaján kialakuló betegségeket, hogyan törődjünk az saját inzulin rezisztenciánkkal vagy hogyan kedveskedjünk egy inzulin rezisztens családtagnak, hogy vendégségbe jön hozzánk.
A cikket írta: Béres Krisztina dietetikus és táplálkozástudományi szakember
Ha téged vagy szerettedet is érinti az inzulinrezisztencia, akkor figyelmedbe ajánljuk szakértől által tartott workshopunkat, ahol négy dietetikusunk készül tematikus IR-t érintő előadásokkal és klinikai szakpszichológus és reflexológus kollégánk pedig gyakorlati tanácsokat ad az inzulinrezisztencia tüneteinek enyhítésére.
Felhasznált irodalom
https://www.healthline.com/nutrition/insulin-and-insulin-resistance
https://www.endokrinkozpont.hu/inzulinrezisztencia
https://diabetes.org/healthy-living/medication-treatments/insulin-resistance
https://www.medicalnewstoday.com/articles/305567#risk-factors
https://mdosz.hu/hun/wpcontent/uploads/2016/03/taplalkozasi_akademia_2016_01_inzulinrezisztencia_160128.pdf